Hastalıklar
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam66
Toplam Ziyaret272239
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.015833.1481
Euro36.089036.2337

Erektil Disfonksiyon (İktidarsızlık)

Sertleşme Problemi – Erektil Disfonksiyon -İmpotans

Sertleşme diğer adıyla ereksiyon kişinin cinsel birlikteliği için beyin, omurilik, sinirler, penis düz kası ve hormonların yer aldığı bir sistemdir. Sertleşme sorunu ise tatmin edici bir cinsel birleşme için gerekli sertliğin sağlanamaması veya sürdürülememesidir.

Belirtiler ve nedenler

Başlıca belirtileri arasında sertleşmede zorluk, cinsel aktiviteyi sürdürme de zorluk ve cinsel istekte azalmadır. Konu ile ilgili yapılan çalışmalar 40 yaşından sonra her 3 erkekten birinde sertleşme problemi olduğunu belirtmektedir.  Sertleşme nedenleri arasında diyabet, kalp damar hastalıkları, endokrinolojik bozukluklar, bir takım ameliyat ve operasyon, sigara ve alkol kullanımı ve yaşlanma yer almaktadır. Bunlar organik nedenler.  Psikolojik nedenler arasında ise ilişki problemleri, kaygı, çiftler arasındaki uyumsuzluk, performans ile ilgili aşırı beklentiler yer almaktadır.

Tedavi Yöntemleri

Hastanın öncelikle rahatsızlığını kabul edip hekime gitmesi gerekmektedir. Burada bir takım testler yapıldıktan sonra tanı konmakta ve hastaya uygun tedavi yöntemlerinden biri seçilerek tedavi yapılmaktadır.   

Oral Tedaviler

Sertleşme bozukluğu tedavisinde ilk önerilen tedavi ağız yoluyla alınan ilaçlardır. Bu ilaçlar penisteki damarlarda genişlemeye neden olur ve kan akımını arttırır. Buda sertleşmeye yardımcı olmaktadır.

Penis içine enjekte edilen ilaçlar

Penis içerisine ilaç enjekte edilerek uygulanan bir tedavi seçeneğidir. İlk aşamada kullanılan ağızdan tedaviler ve yaşam tarzı değişikliklerinden fayda göstermediği durumlarda bu tedavi önerilir. Enjeksiyondan 10-15 dakika sonra sertleşme meydana gelir.

Penise İğne Tedavisi Nasıl Uygulanır
Vakumlu Sertleşme Pompaları

Bu sistemler silindir şeklindedir ve penisi çevresinden sıkan bir lastik veya silikon halkası bulunur. Yine ilk basamak tedavilerin başarısız olduğu durumlarda kullanılmaktadır.

Vakumlu Sertleşme Pompaları Animasyon Gösterisi

Penise PRP (P-Shot)  Tedavisi

Sertleşme diğer adıyla ereksiyon kişinin cinsel birlikteliği için beyin, omurilik, sinirler, penis düz kası ve hormonların yer aldığı bir sistemdir. Sertleşme sorunu ise tatmin edici bir cinsel birleşme için gerekli sertliğin sağlanamaması veya sürdürülememesidir.  

Başlıca belirtileri arasında sertleşmede zorluk, cinsel aktiviteyi sürdürme de zorluk ve cinsel istekte azalmadır. 40 yaşından sonra her 3 erkekten birinde sertleşme problemi mevcuttur. Sertleşme nedenleri arasında diyabet, kalp damar hastalıkları, endokrinolojik bozukluklar, bir takım ameliyat ve operasyon, sigara ve alkol kullanımı ve yaşlanma yer almaktadır.

PRP  kişinin kendi kanından elde edilen trombositten zengin plazmadır. PRP sıvısının içerisinde  çok fazla miktarda trombositler ve büyüme faktörleri (PDGF, VEGF, TGF- α ve TGF- β) bulunmaktadır.  Tedavide asıl amaç kişinin kendi kanından elde edilen PRP sıvısındaki doku yenileyici ve onarıcı faktörlerin hasarlı alanlara enjekte edilmesi ile bu bölgelerin onarılması ve yenilenmesidir.   PRP tedavisi kişinin ihtiyacına göre  3 seans uygulanmaktadır. Tam etkinin oluşması için 3 yada 6 ay sonra bir seans daha PRP tedavisi yapılması uygundur. PRP tedavisi ortalama hazırlıklarla birlikte 45 dakika sürmektedir. Hasta tam etkiyi 1 ay içerisinde görmektedir.

Düşük Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi (ESWT)

Sertleşmenin iyileştirilmesi için düşük yoğunluklu, odaklanmış şok dalgalarının kısa aralıklar halinde penise verildiği bir tedavi şeklidir. Birden fazla seans halinde uygulanır ve gerekirse tekrarlanabilir. Bu tedavi penis dokusunda yeni damarlanma artışı sağlayarak  sertleşmeye yardımcı olur.  Bu durum sertleşme kalitesini arttırır.

Son yıllarda  dünyada devrim niteliğinde bir tedavi olarak ESWT yerini almıştır. Penise uygulanan düşük yoğunluklu şok dalgaları peniste sertleşme için gerekli olan kan akımı artışını yeni damar oluşumunu sağlayarak yapmaktadır. Bu tedavi ile sertleşme probleminin ana nedeni tedavi edilmektedir.

 Düşük yoğunluklu şok dalga tedavisinde

  • Ağrı , ilaç kullanımı ve yan etki yok
  • Uygulama zorluğu yok
  • Anestezi gereksinimi, cerrahi müdahale, hastanede yatma yok
  • Kalp hastaları için risk yok
  • Etkisi geçici değildir
  • Cinsel ilişkiyi önceden belirleme yok
  • Sürekli maliyet yok

 

Düşük Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi 6-12 seans ve 15'er dakikalık seanslar şeklinde yapılmaktadır. Tedavi hastalığın ağırlık derecesine göre 6 seans, 12 seans hatta 24 seansa kadar yapılabilmektedir. Tedavi seansları haftada 2 gün, 3 gün veya her gün yapılabilir. Düşük Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi ile yapılan bu tedavi herhangi bir ön hazırlık yapmadan sağlıklı bir cinsel yaşama geri dönmeyi sağlamaktadır.  

Düşük Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi (ESWT) Nasıl Yapılır
Sertleşme Probleminde Kök Hücre Tedavisi

Sertleşme sorunu ise tatmin edici bir cinsel birleşme için gerekli sertliğin sağlanamaması veya sürdürülememesidir. Başlıca belirtileri arasında sertleşmede zorluk, cinsel aktiviteyi sürdürme de zorluk ve cinsel istekte azalmadır. 40 yaşından sonra her 3 erkekten birinde sertleşme problemi mevcuttur. Sertleşme nedenleri arasında diyabet, kalp damar hastalıkları, endokrinolojik bozukluklar, bir takım ameliyat ve operasyon, sigara ve alkol kullanımı ve yaşlanma yer almaktadır.

Kök hücre tedavisi bir çok hastalıkta başarı ile uygulanmaktadır. Yağ dokusunda elde edilen kök hücreler hasarlı bölgeye enjeksiyon sonrası o bölgedeki hasarlanmış bölgeyi düzeltmektedir. Penise kök hücre uygulamaları ise şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kolesterol yüksekliği nedeniyle penis içerisinde meydana gelen damar sinir hasarını en iyi şekilde iyileştirmektedir. Kök hücre tedavisi sonrası altı ay içerisinde hastalar normal cinsel fonksiyonlarını geri kazanabilmektedirler.

Penil Protez İmplantasyonu (Mutluluk Çubuğu)

Şiddetli sertleşme bozukluğu olan hastalarda diğer tedavilerin başarısız olduğu durumlarda uygulanan bir cerrahi işlemdir. Bu işlem sırasında penisin içerisine sertleşmeyi sağlayacak protezler yerleştirilir.  Ameliyattan sonra 4 hafta boyunca ağır kaldırılmamalı, bisiklete binilmemeli, termal banyo ya da saunaya girilmemeli, cinsel yaşamdan uzak durulmalıdır. Hasta daha sonrasında normal cinsel yaşantısına dönebilmektedir.

Bükülebilir penis protezi

Penis devamlı sert halde kalır. Cinsel birliktelik öncesi hasta penisi düzelterek cinsel birlikteliğe girer. Sonra bükerek tekrar normal hayatına devam eder.

Bükülebilir penis protezi (tek parçalı) animasyon
İki parçalı penil protez

Normal ereksiyonu taklit eden mekanizmadır. Penis içine yerleştirdiğimiz bir protez var. İşlem öncesi penis bir pompayla şişirilir. Eş ve kişi memnuniyeti çok yüksektir.

İki parçalı penil protez animasyon gösterisi

Enine boyuna doğru büyüyen üç parçalı penis protezi

Normal birliktelik öncesinde pompayla sertlik sağlanır. İşlem sonrası normal hale getirilir. Hızlı ve etkili çözüm sağlar. Kişi ve eş memnuiyeti çok yüksektir. Bu protezler dışarıdan gözükmez, kişi söylemediği sürece kimse fark etmez. Penil protez çocuk sahibi olmaya engel değildir.

3 Parçalı Penil Protez İmplantasyonu (Mutluluk Çubuğu) Ameliyatı Animasyon GösterisiEnine boyuna doğru büyüyen üç parçalı penis protezi kullanımı


Hava Durumu
Saat