Hastalıklar
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret270752
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
KİŞİYE ÖZEL PROSTAT TEDAVİSİ

Prostat büyümesi 50 yaşın üzerindeki  erkeklerin  hayat konforunu bozan en önemli sağlık problemlerinden biridir. Prostat hastalıkları genel olarak daha yaygın görülen iyi huylu prostat büyümesi ve daha az görülen prostatın kötü huylu büyümesi (prostat kanseri) olarak ikiye ayrılabilir. Hastada prostatın büyümesine bağlı olarak sık idrara gitme, idrar atım zorluğu, geceleri sık idrara çıkma, kesik kesik işeme, mesane taşları, ani idrar tıkanıklığı gibi bulgular ortaya çıkabilir.

Günümüzde teknolojinin  gelişmesine bağlı olarak prostat tedavisinde açık cerrahi tedavi yerini kapalı tedavi yöntemlerine (Plazma Kinetik Sistem TUR ameliyatı, Greenlight lazer prostat ameliyatı,  HOLEP ..) bırakmıştır.

Plazma kinetik sistem TUR ameliyatlarında plazma kinetik enerji kaynağı kullanılması nedeniyle  klasik monopolar sistemlere göre oldukça avantajlıdır. Hastadan elektrik akımının geçmemesi kalp pili olan hastalarda dahi güvenle kullanımını sağlamaktadır.

Plazma kinetik sistem TUR ameliyatı hızlı, güvenli, daha az kanama miktarına ve daha az hastanede kalış süresine sahiptir.  Hastalarda operasyon sonrası idrar sondası daha kısa süre kalır. Ayrıca ameliyat esnasında çıkarılan doku patolojik incelemeye gönderildiği  için bu bakımdan da avantajlıdır.

Son zamanlarda  kullanım sıklığı giderek artan HOLEP yöntemi iyi huylu prostat büyümesinin tedavisinde başarılı sonuçlar vermektedir.  HOLEP ameliyatında hastanın idrar kanalından girilerek  kapalı olarak Holmium lazer kullanılarak büyüyen prostat  kapsülünden ayrılarak çıkartılır. Dolayısıyla hastada hiç prostat dokusu kalmaz.  Holmium lazer kullanıldığı için kanama olmaz. Mesaneye itilen prostat dokusu özel bir aletle kıyma haline getirilerek çıkarılır ve patolojik incelemeye gönderilir.

Prostat tedavisinde yeni altın standart olarak kabul edilen HOLEP yönteminde kullanılan Holmium lazerin doku derinliğinin 0,4 mm olmasından ötürü erkeklikle ilgili sinirler üzerine hiçbir olumsuz etkisi yoktur. HOLEP yöntemi ile prostat ameliyatı 80 gram ile 300 gram arası her büyüklükteki prostata güvenle uygulanabilmektedir. Ayrıca operasyon sonrası kısa süreli idrar sondası kalması ve hastanede yatış süresinin az olması diğer avantajlarındandır.

Hastalar idrar kaçırma, iktidarsızlık, kanamalar gibi çevreden yada internetten duydukları olumsuzluklar nedeniyle ya tedaviden kaçınmakta yada en kansız en yeni yöntem, idrar kaçırma ve iktidarsızlık yapmaz olarak tanıtılan tedavilere yönelmektedir. Her prostat hastalığına iyi gelecek tek bir ilaç, yiyecek yada ameliyat yöntemi yoktur.  Prostat büyümesi olmasına rağmen şikayetleri az olan hastalarda sadece takip yada ilaçlarla tedavi etmek mümkün iken, prostatı küçük ancak şikayetleri çok fazla olan hastalarda ameliyat gerekebilmektedir. Bu yüzden tedavi yönteminin seçiminde herkese uyan tek bir mükemmel yöntem yoktur.  Kanama riski fazla, kalp  hastalığı gibi riskli hastalarda plazma kinetik sistem TUR, greenlight lazer gibi yöntemler başarılı ve güvenli olabilirken, çok büyük prostatlarda HOLEP yöntemi daha başarılı ve güvenli olabilmektedir.  Bitkisel tedaviler, organik olduğu iddia edilen ürünler, fazla miktarda kabak çekirdeği , brokoli veya domates yenmesi bazen faydadan çok zarar verebilmektedir.  Bu yüzden öncelikle şikayetlerin derecesi, prostat kanseri riski olup olmadığı, üroloji uzmanı tarafından değerlendirilip, ayrıntılı muayene ve tetkik yapılmalıdır. Daha sonra tedavi gerekiyorsa  tedavinin ayrıntıları ve alternatifleri hasta ile tartışılarak kişiye özel prostat tedavisi planlanmalıdır.

  
1691 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Saat