Hastalıklar
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam65
Toplam Ziyaret272238
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.015833.1481
Euro36.089036.2337

Taş Oluşumunu Önleyen Besinler

Böbrek taşı oluşumunun bir çok sebebi vardır. Taş analizi yaptırmak tedavi, tekrar taş oluşumunun önlenmesi ve diyet önerileri için çok önemlidir. 

Bazı besinler taş oluşumunun önlenmesinde önemli bir yere sahiptir.

 limon  portakal greyfurt

Greyfurt suyu, limon suyu ve portakal suyu içerdikleri sitrat sayesinde taş hastalığını önleyici etkiye sahiptir. Bu meyvelerin suları idrarı alkali hale getirerek taşların çok büyük bir kısmının oluşumunu engellerler (kalsiyum oksalat taşları..) Ancak bu meyveler fosfat cinsi taşların tedavisinde kullanılmamalıdır. 

 Ananas havuç muz

Böbrek taşlarının çok büyük bir kısmı kalsiyum taşlarından oluşur. Lifli gıdalar böbrekten kalsiyum aatılımını azaltarak taş oluşumunun önlenmesinde önemlidir. Ananas içerdiği enizmler sayesinde fibrini yıkar ve taş oluşunumu önlemede etkilidir. A vitamini ve pirofostat da taş oluşumunu engelleyici etkiye sahip olup havuçta bol miktarda bulunmaktadır. Özellikle A vitamini mesane taşlarının önlenmesinde önemlidir. Ayrıca B vitamininden zengin beslenme de taş oluşumunu önleyici etkiye sahiptir. B vitamini oksalik asidi parçalayarak taş oluşumunu önlemektedir. Muz da bol miktarda B vitamini vardır. 

 mısır püskülü hindistan cevizi nane taş oluşumu önler ıhlamur taş oluşumunu önler

mısır püskülü idrar söktürücü etkiyle kristallerin birikmesini önler. ayrıca hindistan cevizi de kristallerin çökmesini engelleyerek taş oluşumunu önler. nane ve ıhlamur tüketimi de taş oluşumunu önleyici etkiye sahiptir. 

 açık çay taş oluşumunu önler.                                           maden suları kalsiyum oksalat taşı oluşumunu azaltır.

Açık çay tüketimi taş oluşumunu önleyici etkiye sahiptir. Ayrıca meden suları kalsiyum oksalat taşlarının önlenmesinde idrarı alkali yaparak  etkilidir. 

Taş oluşumunu önleyen en önemli etken günde 2,5 litre idrar çıkaracak şekilde bol su tüketilmesidir. 

Hava Durumu
Saat